WSPIERAMY

EKO
NGO

DOBRA TELEWIZJA – FILMY NAKRĘCONE DZIĘKI WSPARCIU MZPITU W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • DOBRA TELEWIZJA – FILMY NAKRĘCONE DZIĘKI WSPARCIU...

Młodzi mediatorzy

KOPERNIK.TV
Uczniowie siódmych i ósmych klas ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach wzięli na swoje barki odpowiedzialne, acz niezwykle ważne zadanie – wcielają się w rolę szkolnych mediatorów.

Powstał 2 lata temu, by pomóc nawiązać kontakt i rozstrzygnąć spory – Klub Mediatora działający przy Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach to dziś prężnie działająca instytucja, zrzeszająca dwunastu szkolnych mediatorów. „Pani wójt zachęciła, zaszczepiła pomysł mediacji, ówczesna pani dyrektor Jadwiga Pietrzykowska przyjęła ten pomysł, pani wicedyrektor Teresa Grzywacz podjęła starania, żeby wykształcić mediatorów, pozyskać uczniów i przygotować właśnie ten piękny klub mediatora” – mówi Tomasz Żbikowski, dyrektor szkoły. Mediatorzy zostali wytypowani przez rówieśników, którzy przy wyborze kolegów wzięli pod uwagę takie cechy, jak empatia i obiektywizm. Po odbyciu szkolenia młodzi mediatorzy mogli podjąć próbę prawdziwych mediacji rówieśniczych. „Spotykamy się wtedy, gdy pojawia się jakaś sytuacja i problem, ale już pojawiają się pierwsze mediacje i teraz mediatorzy wybrani przez strony, bo mamy taką mediację już przygotowywaną, spotykają się z wybranym opiekunem mediacji i wtedy ustalają, jak będzie wyglądała mediacja” – wyjaśnia Monika Mazur, wicedyrektor placówki.

Podczas Międzynarodowego Tygodnia Mediacji młodzież zaprezentowała specjalnie przygotowaną scenę mediacji. Symulacja w zwięzły sposób pokazała przebieg mediacji rówieśniczej oraz nabyte dotychczas umiejętności mediatorów. „Myślę, że umiejętności rozwiązywania konfliktów, rozmowy, ale też takich polubownych dyskusji i szukania rozwiązań” – podkreśla Monika Mazur. „Myślę, że projekt, całe przedsięwzięcie, które powstało, jest świetnym sposobem na te problemy, które są teraz tak obecne, bo jednak w dzisiejszych czasach trudno o takie proste, tradycyjne rozmowy, łatwiej przez komunikator, przez telefon, jednak zapominamy, że to rozmowa jest sposobem na to, żeby konflikty, nieporozumienia, jakoś się starać sobie z nimi poradzić” – dodaje Hubert Sadownikow, zastępca wójta gminy Piecki.

Podczas spotkania z uczniami wręczono również nagrody dla młodzieży, która przysłużyła się promocji mediacji. Jedną z laureatek jest Małgorzata Mieszała, autorka zwycięskiego plakatu promującego Międzynarodowy Dzień Mediacji. Jej praca w konkursie Ministerstwa Sprawiedliwości pokonała ponad 1000 innych projektów.