Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

DOBRA TELEWIZJA – FILMY NAKRĘCONE DZIĘKI WSPARCIU MZPITU W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • DOBRA TELEWIZJA – FILMY NAKRĘCONE DZIĘKI WSPARCIU...

Cittaslow: Dobre Miasto

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Dobrego Miasta, jednego z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Dobre Miasto pielęgnuje swoją bogatą historię. Dominująca nad nim bryła gotyckiej bazyliki – drugiej co do wielkości na Warmii budowli kościelnej – ale też odtworzona z pietyzmem uliczka rzemieślników, gdzie można poznać tajniki ich kunsztu, świadczą o szacunku, z jakim podchodzi się tu do czasów minionych. Nie zapominając przy tym o potrzebach mieszkańców. Co Dobremu Miastu dała przynależność do Sieci Mast Cittaslow? „Dała nam 17 milionów dofinansowania i kwoty następne, ale ja chcę mówić o sprawach społecznych, bo one są najbardziej istotne w idei Cittaslow. Dała to, że mieszkańcy zmieniają sposób życia, zmieniają mentalność, że małe miasteczko jest też dobrym miejscem, wygodnym do życia” - podkreśla Stanisław Trzaskowski, burmistrz Dobrego Miasta.

Dwa projekty realizowane w Dobrym Mieście mają służyć jego mieszkańcom. Pierwszy z nich to rewitalizacja trzech zabytkowych budynków, które pełnić będą funkcje społeczne. Znajdzie tu swoją siedzibę Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, świetlica środowiskowa, będą odbywały się warsztaty, a wszystko to będzie służyło integracji społecznej, zapobiegając wykluczeniu społecznemu i sprzyjając aktywizacji zawodowej.  

Kolejnym projektem jest „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej służącej integracji społecznej” poprzez zagospodarowanie zdegradowanego terenu na Łyną. Na całej długości szlaku zostaną wybudowane ciągi pieszo-rowerowe i powstanie architektura  parkowa.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.