Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

DOBRA TELEWIZJA – FILMY NAKRĘCONE DZIĘKI WSPARCIU MZPITU W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • DOBRA TELEWIZJA – FILMY NAKRĘCONE DZIĘKI WSPARCIU...

Nowy warsztat - nowe możliwości

WYJĄTKOWE SERCE
Jakie zdolności kształtuje Warsztat Terapii Zajęciowej? Jak przygotowuje do podjęcia pracy? To pytania, które zadajemy przy okazji otwarcia zmodernizowanego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olsztynie.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Zacznijmy od początku. Czym jest Warsztat Terapii Zajęciowej?

Wanda Agnieszka Jabłońska, prezes Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce: Warsztat Terapii Zajęciowej to taka instytucja, w której osoby z niepełnosprawnością rozwijają swoje umiejętności społeczne – to jest tzw. rehabilitacja społeczna – oraz umiejętności zawodowe – to tzw. rehabilitacja zawodowa. Najogólniej mówiąc jest to takie działanie, które ma zastąpić, albo być taką częścią pracy, którą wykonują osoby, które nie mogą pracować na otwartym rynku pracy.

Możemy tutaj zauważyć mnóstwo pracowni, pracownie krawieckie, pracownie ceramiczne. Jakie zdolności mogą kształtować uczestnicy?

Są kierunkowe pracownie, jest ich trzynaście. Takie nowe, które mogłabym powiedzieć, że właśnie wraz z tym budynkiem rozpoczęły swoją działalność, to jest pracownia ogrodnicza z elementami hortiterapii, czyli terapii przez rośliny. Cóż daje praca w pracowniach? Otóż kształci nie tylko te umiejętności związane z przygotowaniem do pracy, czyli te umiejętności zawodowe, ale również życia codziennego.

Jak wygląda dalsze życie uczestników po tych warsztatach, czy oni znajdują zatrudnienie? Jak to jest?

Część osób przygotowujemy do tego, by mogły być na otwartym rynku pracy, część na chronionym rynku pracy, a część uczestników nigdy nie będzie pracowała w żadnej formie oprócz tej, którą my proponujemy tutaj w Warsztacie. Bo Warsztat to również pewna forma pracy: trzeba tu przyjść, nie można się spóźnić, trzeba wykonywać swoje zadania, trzeba przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem, ze współpracą, również w ramach treningu ekonomicznego nasi uczestnicy dostają środki finansowe na to, żeby mogli je zagospodarować w sposób, w jaki oni sobie życzą. Zatem jest element pracy, tylko inaczej, niż my wszyscy ją czasem rozumiemy.