WSPIERAMY

EKO
NGO

DOBRA TELEWIZJA – FILMY NAKRĘCONE DZIĘKI WSPARCIU MZPITU W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • DOBRA TELEWIZJA – FILMY NAKRĘCONE DZIĘKI WSPARCIU...

Giżycko patrzy w przyszłość

KOPERNIK.TV
Giżycko powoli wraca do normalnego życia. O planach „odmrażania” działalności kolejnych instytucji rozmawiamy z burmistrzem Wojciechem Iwaszkiewiczem.

Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Panie burmistrzu, jak w tej chwili wygląda organizacja pracy Urzędu Miejskiego w Giżycku?

Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka: Działamy na home office, czyli dużo z nas pracuje zdalnie. Działamy dyżurowo, czyli w każdym wydziale są wyznaczeni pracownicy do dyżurów, niemniej nie zaprzestaliśmy pracy i obsługi interesantów, tzn. preferujemy kontakt za pośrednictwem środków elektronicznych – telefon, Internet – ale jeżeli jest to konieczność, to umawiamy się po prostu na konkretną godzinę. Przychodzi człowiek, bierzemy od niego dokumenty i po prostu załatwiamy. Życie jakoś musi toczyć się dalej, musimy być ostrożni, ale jednocześnie musimy pracować. To jest oczywiste.

W jakim zakresie działają instytucje kultury?

To, co można, już postaraliśmy się otworzyć. Np. Twierdza Boyen jest gotowa do zwiedzania. Naturalnie trzeba być ostrożnym, te środki bezpieczeństwa są wdrożone, ale również i biblioteka od zeszłego tygodnia już funkcjonuje, co bardzo budujące, tworzą się kolejki, bezpieczne kolejki do wypożyczania książek. To dobrze świadczy o czytelnikach. Centrum Kultury, w którym mieliśmy również kino, z jasnych względów jest zamknięte. Życie i zdrowie jest ważniejsze. Jakoś to musimy przetrwać. Musimy wspólnie się zmobilizować, żeby od połowy czerwca zacząć normalnie funkcjonować.

Panie burmistrzu, jak wygląda sytuacja przedsiębiorców? Czy gmina w jakiś sposób może im pomóc? Czy już pomaga?

My przygotowaliśmy pierwszy – myślę że to będzie pierwszy i ostatni, że nie trzeba będzie więcej – ale pierwszy pakiet pomocowy, który opiera się na zwolnieniu od podatku od nieruchomości bądź odroczeniu podatku od nieruchomości, na zwolnieniu z czynszów, na odraczaniu terminów, ale – z czym wiążę bardzo dużą nadzieję – również symboliczna opłata za zajęcie pasa drogowego na gastronomię. Ustaliliśmy na ten rok kwotę 1 grosza za zajęcie pasa drogowego na ogródki gastronomiczne. Po pierwsze będzie to bezpieczne, po drugie da naszym przedsiębiorcom większą możliwość zarobkowania.

Czy w tej chwili są realizowane inwestycje gminne? Czy ich realizacja nie jest zagrożona?

Trwa budowa budynku mieszkalnego z dofinansowaniem z BGK, trwa budowa ulicy Róży Wiatrów z dofinansowaniem ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, trwa przebudowa basenu sportowego z udziałem środków unijnych, trwa budowa boiska piłkarskiego z udziałem środków Ministerstwa. Czyli tam, gdzie mamy dofinansowanie, absolutnie z tego nie rezygnujemy. Przed nami duże zamówienie na Twierdzę. Mamy ponad milion złotych, ale tu na razie przetargu nie ogłaszamy. Patrzymy, co się będzie działo.

Dziękuję za rozmowę